Καταστηματα για αγορα ηλεκτρονικων εξαρτηματων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down

Καταστηματα για αγορα ηλεκτρονικων εξαρτηματων

Δημοσίευση από Woody στό Σαβ Nov 24, 2007 3:45 am

Μηπως ξερετε κανενα καταστημα "ενημερωμενο" κ σχετικα φθηνο (μη μας πιασουν κ τα οπισθια) να αγορασω καποια πραγματα που θελω οσον αφορα τα ηλεκτρονικα?εσεις γενικα ποιο προτιματε?θα με βοηθησετε πολυ αν μου πειτε μερικες γνωμες γιατι νομιζω οτι δεν εχω κ κανενα μαγαζι κοντα στη περιοχη μου κ δε ξερω καθολου που να ψαξω,ουτε περιοχες,ουτε οδους...τιποτα.So ριξτε καμια προταση αν γνωριζετε,καλοδεχουμενες ολες.

Woody
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων: 174
Τόπος Διαμονής: Ελληνικο-Σουρμενα
Ημ/νία εγγραφής: 04/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Go down

Απ: Καταστηματα για αγορα ηλεκτρονικων εξαρτηματων

Δημοσίευση από Chris στό Σαβ Nov 24, 2007 3:53 am

Δύο μεγάλα είναι τα :

"Ραδιο Κατουμά"

Αθήνα: Πραξιτέλους 15-19 ΤΗΛ. 210 32 50 412
Καλλιθέα: Σιβιτανίδου 31 ΤΗΛ. 210 95 85 036
Περιστέρι : Λ. Αθηνών 52 & Θηβών ΤΗΛ. 210 59 81 947

http://www.katoumas.gr

και το

"ΑΚΤΙΝΙΟΝ"

Πατησίων 10 στην Ομόνοια ΤΗΛ. 210 33 06 502

http://www.aktinion.gr

Προσωπικά προτιμώ το ΑΚΤΙΝΙΟΝ

Chris
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων: 318
Τόπος Διαμονής: Edinburgh
Ημ/νία εγγραφής: 07/06/2007

http://www.electronicsteipir.gr

Δημοσίευση από xifias στό Σαβ Nov 24, 2007 3:10 pm

ενα ακομα ειναι ο παπαθεου στην καλλιθεα με ποικιλια κ καλες τιμες http://www.papatheou.gr/.
Κ ο κατουμας εχει τεραστια γκαμα -αν κατι δε τοχει ο κατουμας δυσκολα να το βρεις αλλου- αλλα ειναι ''φαρμακειο''.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις Σαβ Nov 24, 2007 8:43 pm, 1 φορά

xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων: 258
Ημ/νία εγγραφής: 06/07/2007

Δημοσίευση από Santeron στό Σαβ Nov 24, 2007 5:36 pm

Για πιο νότια όποιος θέλει:

Beskas
Electronics Components & Parts

Ανεξαρτησίας 21, 164 51 Αργυρούπολη
Τηλ. 210 9927625, Fax: 210 9942765
email: info@beskas.gr, www.beskas.gr

Έχω πάει μία-δύο φορές και έχω μείνει ικανοποιημένος. Φυσικά και ο Κατουμάς είναι πολύ καλό μαγαζί.

Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων: 1531
Τόπος Διαμονής: New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής: 07/06/2007

Δημοσίευση από her στό Σαβ Nov 24, 2007 6:09 pm

kala o beskas einai panakribos.. den tha sou ton protina ton beska ..

Έχει επεξεργασθεί από τον/την her στις Δευ Aug 25, 2008 6:29 pm, 1 φορά

her
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων: 320
Τόπος Διαμονής: Αργυρούπολη
Ημ/νία εγγραφής: 05/07/2007

Δημοσίευση από Woody στό Κυρ Nov 25, 2007 5:56 pm

thank ya παιδια,με καλυψατε πληρως! cheers

Woody
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων: 174
Τόπος Διαμονής: Ελληνικο-Σουρμενα
Ημ/νία εγγραφής: 04/11/2007

Δημοσίευση από George στό Παρ Jun 27, 2008 2:30 pm

www.darlas.gr είναι αντιπροσωπος της Farnell στην Ελλάδα, όχι τόσο φθηνός αλλά έχει τα πάντα και στα φένουν με αντικαταβολή σε 2 εργάσιμες από τη στιγμή που θα τα κάνεις παραγγελία.

George
Ghost
Ghost

Αριθμός μηνυμάτων: 1
Ημ/νία εγγραφής: 07/06/2008

Δημοσίευση από UQBARAIGIO στό Παρ Jun 27, 2008 3:35 pm

Παιδιά 2 είναι τα καταστήματα:
ΦΑΝΟΣ :ΣΟΛΩΜΟΥ 39
ΣΙΔΕΡΗΣ :ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 49 & ΑΚΟΜΙΝΑΤΟΥ

Αν δεν έχουν αυτό που ψάχνετε αυτοί οι 2 τότε μονο στις αντιπροσωπίες

Οι τιμές στον ΚΑΤΟΥΜΑ και στο ΑΚΤΙΝΙΟ είναι για να σου κόψουν τον κ***ο και οι τύποι δεν ξέρουν τι είναι αυτό που ζητάμε

UQBARAIGIO
User
User

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων: 56
Τόπος Διαμονής: Gerakas
Ημ/νία εγγραφής: 28/06/2007

http://andriot.homeip.net

Δημοσίευση από flamingo08 στό Δευ Aug 25, 2008 5:58 pm

Παιδιά, μακριά από το ΑΚΤΙΝΙΟΝ (Πατησίων 10 - Ομόνοια), οι τιμές είναι εξωφρενικές. Πήγα πρόσφατα να πάρω ένα καθαριστικό υγρό δίσκων βινυλίου με πανάκι. Είχε ένα με την επωνυμία Record Cleaner. Το πούλαγε 22,50 ευρώ. Η τιμή μου φάνηκε υπερβολική και δεν το πήρα. Λίγο παρακάτω, σ'ένα μαγαζάκι κοντά στην Κάνιγγος (στην οδό Πατούσα) βρήκα ακριβώς το ίδιο καθαριστικό, πόσο λέτε; 7,90 ευρώ!!! Έλεος, κύριοι κλέφτες του ΑΚΤΙΝΙΟΝ.

flamingo08
Ghost
Ghost

Ημ/νία εγγραφής: 25/08/2008

Δημοσίευση από pkakavou στό Τρι Jan 27, 2009 11:18 am

Γεια σας.
Θα ήθελα να σας πω την προσωπική μου εμπειρία στο κατάστημα ηλεκτρονικών «ακτίνιον».
Πριν 4 μήνες ήθελα να αγοράσω μια ψηφιακή συσκευή υπαγόρευσης. Πήγα στο «ακτίνιον» (ένα κατάστημα ηλεκτρονικών στην αρχή της Πατησίων). Ήταν ένας βαριεστημένος τύπος (ακόμη αυτός είναι και σήμερα) ο οποίος μου πρότεινε την Olympus 4100PC. Η τιμή της συσκευής ήταν 108 ευρώ. Επειδή μου φάνηκε υπερβολική η τιμή τον ρώτησα αν γίνεται να κάνουμε κάποια έκπτωση. Απάντησε ως εξής «οι τιμές είναι fixed… δεν πάνε παρακάτω», με ένα στυλ ειρωνείας και ξερολίασης. Επειδή βιαζόμουν δεν το έψαξα παραπάνω και την αγόρασα.
Μετά από καμμία εβδομάδα σε ένα μαγαζί στο κέντρο, στην στοά φέξη απέναντι από την κεντρική είσοδο της γραμματείας των φροντιστηρίων Μπόνια, έτυχε να δω στην βιτρίνα ακριβώς το ίδιο μοντέλο. Ρώτησα στο μαγαζί και μου είπε ότι κόστιζε 82 ευρώ!!!
Το τραγελαφικό της υπόθεσης είναι ότι 2 μήνες μετά το τελευταίο περιστατικό, την ίδια συσκευή την διαφήμιζε το LIDL (πριν κανένα μήνα από σήμερα δηλαδή) προς 39.99 ευρώ!!!
Το ηθικό δίδαγμα είναι:
1. πριν αγοράσουμε κάτι –οτιδήποτε- πρέπει να ψάχνουμε, να ρωτάμε και να συγκρίνουμε τιμές σε πολλά καταστήματα
2. η τεχνολογία εξελίσσεται με τόσο γοργούς ρυθμούς, η κλίμακα ολοκλήρωσης εξελίσσεται τόσο γοργά, πολλαπλασιάστηκε η παραγωγή των τσιπακίων των συσκευών υπαγόρευσης τους τελευταίους 4 μήνες σε τέτοιο βαθμό ώστε σε αυτό το διάστημα η τιμή μιας συσκευής να υποτριπλασσιαστεί; Ή μήπως κάποιοι μας εκμεταλεύονται -δουλεύουν κανονικά; Ακόμη και σήμερα οι ίδιες τιμές υπάρχουν δυστυχώς! Άρα μάλλον προς το δεύτερη περίπτωση παρεκκλίνω…
3. η αγορά ενός αντικειμένου από το «ακτίνιον» πρέπει να αποτελεί την έσχατη λύση καθώς οι τιμές τους είναι προκλητικά πανάκριβες. Το ίδιο παρατήρησα και με κάποιες κεραίες για φορητά walkie talkie VHF. Ήταν 4-5 ευρώ ακριβότερες από αλλού (κόστιζαν 25 ευρώ/κεραία)
4. είμαι καλοκάγαθος άνθρωπος και όχι τόσο συνειδητός καταναλωτής καθώς η βλακεία μου όπως φάνηκε στην παραπάνω περίπτωση είναι υπό διαπραγμάτευση! Ευχαριστώ…

ΥΣ. Τα στοιχεία είναι στη διάθεσή σας για δική σας διερεύνηση

pkakavou
Ghost
Ghost

Ημ/νία εγγραφής: 27/01/2009

Δημοσίευση από nell στό Τρι Jan 27, 2009 8:33 pm

Λυπάμαι πολύ για την άσχημη εμπειρία που είχες.
Μερικές φορές πρέπει να πάθουμε για να μάθουμε...
Εγώ πλέον δεν αγοράζω απολύτως τίποτα από Ελλάδα καθώς βρίσκω αυτά που θέλω μέσω Internet. Σε μερικές περιπτώσεις έχω βρει προϊόντα 400% πιο φτηνά απ΄ότι πωλούνται στη χώρα μας. Για παράδειγμα, σχετικά με ηλεκτρονικά εξαρτήματα, έχω αγοράσει οθόνη LCD μπλε 2x16 με 2.8 ευρώ, ενώ ο Φανός την είχε 12. Δυστυχώς οι περισσότεροι Έλληνες έμποροι είναι αδίστακτοι και κάνουν τα πάντα για να κερδίσουν όσα περισσότερα μπορούν εις βάρος των πελατών τους.
Πάντως αυτή την περίοδο που η λίρα Αγγλίας είναι περίπου 1 ευρώ συμφέρουν πολύ οι αγορές από τη συγκεκριμένη χώρα (όπου δεν μπλέκεις με τελωνεία λόγω ΕΕ).

nell
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων: 22
Ημ/νία εγγραφής: 03/07/2007

Δημοσίευση από her στό Κυρ Dec 06, 2009 5:05 pm

nell έγραψε:Λυπάμαι πολύ για την άσχημη εμπειρία που είχες.
Εγώ πλέον δεν αγοράζω απολύτως τίποτα από Ελλάδα καθώς βρίσκω αυτά που θέλω μέσω Internet. Σε μερικές περιπτώσεις έχω βρει προϊόντα 400% πιο φτηνά απ΄ότι πωλούνται στη χώρα μας. Για παράδειγμα, σχετικά με ηλεκτρονικά εξαρτήματα, έχω αγοράσει οθόνη LCD μπλε 2x16 με 2.8 ευρώ, ενώ ο Φανός την είχε 12. Δυστυχώς οι περισσότεροι Έλληνες έμποροι είναι αδίστακτοι και κάνουν τα πάντα για να κερδίσουν όσα περισσότερα μπορούν εις βάρος των πελατών τους.
Πάντως αυτή την περίοδο που η λίρα Αγγλίας είναι περίπου 1 ευρώ συμφέρουν πολύ οι αγορές από τη συγκεκριμένη χώρα (όπου δεν μπλέκεις με τελωνεία λόγω ΕΕ).

Το θέμα ώμος είναι ότι με αυτήν την τακτική τα λεφτά φεύγουν προς άλλες χώρες. Φαντάσου ΟΛΟΙ οι έλληνες να κάναμε αυτό. Τι ανεργία θα υπήρχε; Τι φτώχια θα υπήρχε; Δεν λέω να παραγγήλλεις κάτι από έξω αλλά με μέτρο. Όχι ΟΛΑ τα πράγματα να τα αγοράζεις από έξω ! το θέμα είναι σοβαρό καθώς είδαμε τα αποτελέσματα από άλλες χώρες που κατάληξαν με την τακτική αυτή.

her
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων: 320
Τόπος Διαμονής: Αργυρούπολη
Ημ/νία εγγραφής: 05/07/2007

Δημοσίευση από nell στό Κυρ Dec 06, 2009 10:23 pm

her έγραψε:
nell έγραψε:Λυπάμαι πολύ για την άσχημη εμπειρία που είχες.

Το θέμα ώμος είναι ότι με αυτήν την τακτική τα λεφτά φεύγουν προς άλλες χώρες. Φαντάσου ΟΛΟΙ οι έλληνες να κάναμε αυτό. Τι ανεργία θα υπήρχε; Τι φτώχια θα υπήρχε; Δεν λέω να παραγγήλλεις κάτι από έξω αλλά με μέτρο. Όχι ΟΛΑ τα πράγματα να τα αγοράζεις από έξω ! το θέμα είναι σοβαρό καθώς είδαμε τα αποτελέσματα από άλλες χώρες που κατάληξαν με την τακτική αυτή.

Αυτό είναι μεγάλο θέμα και σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ με αυτό που έγραψες. Όμως προσωπικά, αυτό που με απασχολεί είναι το πόσο θα μου στοιχίσει κάτι και όχι από που θα το αγοράσω. Αν λ.χ. είχα την οικονομική δυνατότητα να δώσω και 50 ευρώ παραπάνω για κάτι που κοστίζει 30, δεν ξέρω αν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία, αλλά δυστυχώς δεν την έχω αυτή την περίοδο...

nell
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων: 22
Ημ/νία εγγραφής: 03/07/2007

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης