Ποια είναι τα δικαιώματα των φοιτητών στην τάξη?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Ποια είναι τα δικαιώματα των φοιτητών στην τάξη?

Δημοσίευση από kzdev Την / Το Τετ Δεκ 14, 2011 11:27 am

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν υπάρχουν σχετικές νομοθεσίες όσον αφορά τα όρια των καθηγητών απέναντι στους φοιτητές και ποια είναι τα δικαιώματα των φοιτητών.

Δεν θα ήθελα να αναφερθώ μεμονομένα σε συγκεκριμένο καθηγητή (κατα βάθος το θέλω), αλλα γενικά παρατηρώ ότι υπάρχουν κάπιοι καθηγητές στην σχολή κυρίως σε εργαστήρια που ξεπερνούν κάθε όριο λογικής και θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει κάποια νομοθεσία που θα μας βοηθούσε να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους.

Γενικά εσείς τι πιστεύετε;
- Έχει το δικαίωμα ο όποιος καθηγητής να τρομοκρατεί και να εκβιάζει ή και να προσβάλει τους φοιτητές για τον οποιοδήποτε λόγο;
- Έχει το δικαίωμα ο καθηγητής να θέτει τα δικά του όρια βαθμολόγησης; (Παράδειγμα: το 10 είναι για το Θεό)
- Έχει το δικαίωμα ο καθηγητής να βαθμολογεί φοιτητές (είτε με προφορική ή γραπτή εξέταση) για ύλη που δεν την έχει διδάξει;
- Όι θεωρίες απο'σο ξέρω είναι προερετικές και ότι μετράει μόνο ο γραπτός θαθμός κατα την διάρκεια των εξετάσεων. Έχει το δικαίωμα ο καθηγητής να λέει ότι όσοι δεν παρακολουθούν θεωρία θα είναι μειωμένος ο τελικός βαθμός των εξετάσεων;

Γενικά βλέπω ότι ο τρόπος διδασκαλίας των καθηγητών δεν βοηθάει τους φοιτητές να μάθουν, και έχει περάσει η ιδέα σε πολλούς φοιτητές "Να περάσω το μάθημα", με αποτέλεσμα καποια στιγμή να παίρνουν ένα πτυχίο που δεν τους αντιπροσωπεύει, βγαίνοντας στην αγορά εργασίας χωρίς να γνωρίζουν ούτε τα βασικά για το αντικείμενό τους.

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.

kzdev
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημ/νία εγγραφής : 18/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Ποια είναι τα δικαιώματα των φοιτητών στην τάξη?

Δημοσίευση από cheat Την / Το Τετ Δεκ 14, 2011 9:13 pm

as antistrepsoume tin erotisei kai as doume ean kai oi foitites einai edaxi pada apenanti stous kathigites...i apantisei einai oxi, giati opos tha vreis periergous mathites etci tha vreis kai periergous kathigites xoris tropous, to thema einai na to prospernas giati de mporeis na knc kai allios.

cheat
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 174
Τόπος Διαμονής : holargos
Ημ/νία εγγραφής : 17/03/2009

Δημοσίευση από fin Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 6:24 am

Δεν είναι κακό να πεις σε ποιον καθηγητή αναφέρεσαι.

fin
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 108
Ημ/νία εγγραφής : 04/01/2011

Δημοσίευση από kzdev Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 6:29 am

Δεν θέλω να τους εκθέσω δημόσια, θα αναφερθώ γενικά. Πιστεύω αρκετοί απο εσάς θα καταλάβετε σε ποιους αναφέρομαι:

εργαστήρια: φυσική, αντικ. προγρ, μικρουπολογιστές, ηλεκτρονικά ΙΙ

kzdev
Newbie
Newbie

Άντρας

Δημοσίευση από fin Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 7:38 am

Ηλεκτρονικά ΙΙ: Μπάχαλο όλο το εργαστήριο.Οι καθηγητές μέσα στην ουσία έχουν διακοσμητικό ρολο και οι συσκευές ειναι για πέταμα.
.
Προγραμματισμός: Εμάς μας έκανε ο κ.Μπενετάτος και δεν είχα κανένα παράπονο.

Μικρουπολογιστες: Παραλογες απαιτήσεις.Ζητάνε γνώσεις από αλλα μαθήματα, ακόμα και μεγαλυτερου εξαμηνου.Κακής ποιότητας το μάθημα (πέρσι αρκετές φορες φοιτητές διόρθωναν τον K. Κογια) αλλα σε γενικές γραμμές προσπαθούν να βοηθησουν.

Φυσική: Επιεικώς γτπ.Ευτυχώς το πέρασα πέρσι και δεν θα πατήσω ποτε ξανά σε αυτήν την αίθουσα(εμείς κάναμε στην κάτω).Δεν ξέρω ποιος σας κάνει μάθημα, εμάς πέρσι μας έκανε ένας άντρας και εκτος από υπερβολικές απαιτήσεις ήταν και όλο ειρωνεία, λες και του ζητήσαμε να μας χαρίσει κάναν βαθμό.

fin
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 108
Ημ/νία εγγραφής : 04/01/2011

Δημοσίευση από kzdev Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 8:05 am

---
Στον αντικ. προγραμματισμό δεν θυμάμαι το όνομα του καθηγητή, αλλα ήταν κάποιος έφυγε λόγω συνταξιοδότησης. Όταν γράφαμε εξετάσεις καθυστέρησα να παραδώσω το γραπτό μου γιατί ήθελα να γράψω καλά. Έρχεται ο καθηγητής και μου λέει μπροστά σε όλους τους φοιτητές:
- παιδί μου μην κουράζεσαι άλλο, δεν πρόκειται να σου βάλω 10.
- Μα γιατί κ. καθηγητά;
- Το 10 είναι για τον Θεό.
- Μα έχω γράψει πολύ καλα και πιστεύω ότι το γραπτό μου είναι για 10
- Όχι δεν έχω βάλει ποτέ στην ζωή μου 10, τώρα θα βάλω στα γεράματα

Τελικά τόπε και τό κανε. Αργότερα όταν κοίταξα τις βαθμολογίες μου είχε βάλει 9, ενώ υπάρχαν άλλοι φοιτητές άλλων τμημάτων με άλλον καθηγητή που είχαν πάρει 10 σε αυτό το μάθημα. Έννοιωσα αδικιμένος εκείνη την στιγμή.

Δεν θυμάμαι ποιος ήταν αυτός ο καθηγητής, αλλα επιτρέπεται να λέει τέτοιες κουβέντες και μάλιστα μπροστά σε όλους τους υπόλοιπους φοιτητές;
Υπάρχει νομοθεσία που να επιτρέπει στους καθηγητές να ορίζουν τα δικά τους όρια βαθμολόγησης;

---
Στην φυσική μας κάνει γυναίκα, και είναι πολύ επιθετική, προκλητική και δεν σέβεται τίποτα. Το απίστευτο που είπε μια μέρα ήταν:
- Δεν θα ανεχτώ απο κανέναν να μην μου φέρει εργασία για κανέναν λόγο. Ακόμα και ο πατέρας του να έχει πεθάνει, δεν θα τον δικαιολογήσω που δεν έφερε εργασία.

---

Οπότε αναρρωτιέμαι, μπορούν να κάνουν ότι θέλουν; Δεν υπάρχουν όρια; Οι παρατάξεις μπορούν να μας δώσουν κάποια συμβουλή στο τι μπορούμε να κάνουμε; Ο τρόπος εκπαίδευσης στο ΤΕΙ είναι ένα πολύ σημαντικό θέμα, που αφορά το μέλλον μας.

kzdev
Newbie
Newbie

Άντρας

Δημοσίευση από xchris Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 8:16 am

kzdev έγραψε:Οι παρατάξεις μπορούν να μας δώσουν κάποια συμβουλή στο τι μπορούμε να κάνουμε;
Μην περιμένεις τις παρατάξεις να σου πουν τι θα κάνεις.Τι είναι οι παρατάξεις δηλαδή;
xchris
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 215
Ημ/νία εγγραφής : 11/01/2010

Δημοσίευση από kzdev Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 8:19 am

Πιστεύω ότι οι παρατάξεις γνωρίζουν πιο καλά ότι έχει σχέση με δικαιώματα, τις νομοθεσίες και τους κανονισμούς της σχολής.

kzdev
Newbie
Newbie

Άντρας

Δημοσίευση από original21club Την / Το Πεμ Δεκ 15, 2011 8:53 am

kzdev έγραψε:
- Όι θεωρίες απο'σο ξέρω είναι προερετικές και ότι μετράει μόνο ο γραπτός θαθμός κατα την διάρκεια των εξετάσεων. Έχει το δικαίωμα ο καθηγητής να λέει ότι όσοι δεν παρακολουθούν θεωρία θα είναι μειωμένος ο τελικός βαθμός των εξετάσεων;

Γενικά βλέπω ότι ο τρόπος διδασκαλίας των καθηγητών δεν βοηθάει τους φοιτητές να μάθουν, και έχει περάσει η ιδέα σε πολλούς φοιτητές "Να περάσω το μάθημα", με αποτέλεσμα καποια στιγμή να παίρνουν ένα πτυχίο που δεν τους αντιπροσωπεύει, βγαίνοντας στην αγορά εργασίας χωρίς να γνωρίζουν ούτε τα βασικά για το αντικείμενό τους.

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.

Αυτό που λες για την θεωρία, έρχεται σε αντίφαση με αυτό που λες από κάτω, ότι δεν βοηθάνε οι καθηγητές τους φοιτητές να μάθουν. Επειδή πολλοί καθηγητές βλέπουν ότι δε πατάει κανείς στη θεωρία (που είναι κ ο μοναδικός τρόπος να μάθεις), αναγκάζονται να παίρνουν παρουσίες ή να βάζουν εργασίες.. έτσι θα "αναγκαστούν" κάποιοι να πάνε να παρακολουθήσουν κ τελικά όλο κ κάτι θα τους μείνει..

Όσο για τις παρατάξεις...χαχαχαχαχα.. πρέπει να ήταν ρητορικό το ερώτημά σου.. είναι κάτι που δεν τους αφορά, παρα μόνο την άνοιξη για τις εκλογές.. μη ψαχνεις να βρεις προκοπή από τα κομματόσκυλα.

Γενικά, υπάρχουν διάφορα φαινόμενα άσχημης αντιμετώπισης καθηγητών προς φοιτητές.. όπως επίσης υπάρχουν κ άσχημες συμπεριφορές φοιτητών προς καθηγητές.. αλλά εδώ δε γίνεται τίποτα όταν σπάνε, βάφουν κτλ τα γραφεία κ τα αυτοκίνητα των καθηγητών.. θα γίνει νομίζεις για το 10 του Θεού?

Είναι θέμα ανθρώπου.. πολλοί καθηγητές, ειδικά τα προηγούμενα χρόνια, είχαν πτυχία κατώτερα από αυτα που θα πάρουμε εμείς.. άλλοι ήταν φοιτητές στο ΤΕΙ κ επειδή είχαν φάει τα κολλήματά τους, τα βγάζουν τώρα στους φοιτητές.. είναι πολλά κ διάφορα.. πιστεύω πάντως ότι όποιος είναι σωστός απέναντι στο κάθε καθηγητή κ στο κάθε μάθημα, τότε δεν έχει πρόβλημα..
original21club
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 113
Ημ/νία εγγραφής : 11/02/2008

http://www.sharkski.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης