Συλλήψεις για το gamato.info

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Συλλήψεις για το gamato.info

Δημοσίευση από xchris Την / Το Δευ Μαρ 15, 2010 8:56 am

Οκ,κρίμα που έκλεισε το gamato,γιατί λίγο-πολύ όλοι κατεβάζαμε από εκεί,γνωρίζοντας προφανώς ότι είναι παράνομο,αλλά βρίσκω τραγικό να οργανώνεις πορείες για ένα site που διανέμει παράνομα υλικό (ακόμη κι αν οι τιμές των dvd's,παιχνιδιών κλπ δεν είναι λογικές και σε οδηγούν εκεί),πόσο μάλλον όταν αδιαφορείς για τις κινητοποιήσεις που γίνονται για πολύ πιο σοβαρά θέματα,ειδικότερα αυτό τον καιρό.
Δεν είμαι από τα άτομα που πηγαίνουν σε πορείες (έχω πάει μόνο 2 φορές στη ζωή μου),απλά έκανα μια παρατήρηση
xchris
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 215
Ημ/νία εγγραφής : 11/01/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Dr. FUNKenstein Την / Το Δευ Μαρ 15, 2010 10:36 am

Κοιταξε να δεις... Γιατι σκεφτεσαι μονοπλευρα? οτι ειναι παρανομο και καλα. Σκεψου απλα οτι εγω αγοραζω ενα cd και αντι να ρθω σπιτι σου να στο δωσω στο δινω μεσω gamato. Αν σου στελνα ενα τραγουδι μεσω mail δεν θα ταν παρανομο, ενω αν το ανεβαζα στο gamato και εσυ το κατεβαζες απο κει τοτε θα ταν? Δεν ξερω πια τι ειναι παρανομο και τι οχι. Και τα προγραμματα της σχολης παρανομα ειναι οπως λεει και ο giannis8893 καπου, αλλα τα κατεβαζουμε. Ε καποιος τ αγορασε και τωρα τα μοιραζει. Που ειναι το κακο?
Dr. FUNKenstein
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 114
Τόπος Διαμονής : Αμπελοκηποι
Ημ/νία εγγραφής : 28/01/2008

Δημοσίευση από xifias Την / Το Δευ Μαρ 15, 2010 12:39 pm

οι δυνατοτητες που εχεις αγοραζοντας ενα cd dvd ειναι εξαιρετικα περιορισμενες,οσον αφορα το τι μπορεις να το κανεις.εχετε διαβασει καθολου τι λενε πανω?απαγορευεται κ μετα ενα κατεβατο...ο δανεισμος,η αντιγραφη,η ενοικιαση,η δημοσια προβολη,να καθεσαι σταυροποδι οταν το ακους κλπ...με 2 λογια,δεν επιτρεπεται να παρεις μια ταινια,κ ναρθουν 2 φιλοι να τη δειτε,ουτε ενα cd να το ακουσετε.μιλαμε για το ποιο απλο...κ οχι δεν ειναι νομιμο να μου στειλεις ενα τραγουδι απο μειλ,ουτε συγκρινεται με το να ανεβει σε εναν τρακερ.αυτη ηταν η γνωμη του δικηγορου του διαβολου...

στην πραγματικοτητα τι γινεται λιγο πολυ το ξερουμε ολοι.απλα για να κλεισω,οι δισκογραφικες,κ γενικα οι εταιρειες εχουν μεινει πισω σχετικα με την τεχνολογια,ειτε απο συμφερον ειτε αναγκαστικα,κ υποτιθεται κυνηγανε ολο αυτο το φαινομενο,αντι να εκσυγχρονιστουν κ να γινουν ανταγωνιστικες,τοσο απο τιμες οσο κ απο υπηρεσιες....μη πιασουμε τα εισιτηρια του σινεμα τωρα..αντε γιατι πηρα φορα...
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Δημοσίευση από xchris Την / Το Δευ Μαρ 15, 2010 3:16 pm

Dr. FUNKenstein έγραψε:Κοιταξε να δεις... Γιατι σκεφτεσαι μονοπλευρα? οτι ειναι παρανομο και καλα. Σκεψου απλα οτι εγω αγοραζω ενα cd και αντι να ρθω σπιτι σου να στο δωσω στο δινω μεσω gamato. Αν σου στελνα ενα τραγουδι μεσω mail δεν θα ταν παρανομο, ενω αν το ανεβαζα στο gamato και εσυ το κατεβαζες απο κει τοτε θα ταν? Δεν ξερω πια τι ειναι παρανομο και τι οχι. Και τα προγραμματα της σχολης παρανομα ειναι οπως λεει και ο giannis8893 καπου, αλλα τα κατεβαζουμε. Ε καποιος τ αγορασε και τωρα τα μοιραζει. Που ειναι το κακο?
Δεν το βλέπω μονόπλευρα..Μπορεί να θεωρώ (όπως και το 95% του κόσμου) ότι είναι ακριβά τα cd,τα dvd κλπ,μπορεί κι εγώ να κατεβάζω,αλλά είναι παράνομο,μην θεωρούμε ξαφνικά δηλαδή ότι αυτό που κάνουμε όλοι είναι δικαίωμα μας και να ξεσηκωνόμαστε τώρα που τα έκλεισαν.
Και άλλο να δίνεις ένα cd σε 1-2 άτομα και άλλο να το βάζεις σε ένα site που έχουν πρόσβαση εκατοντάδες χιλιάδες άτομα,δεν κάνεις την ίδια "ζημιά" στην εταιρία.
xchris
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 215
Ημ/νία εγγραφής : 11/01/2010

Δημοσίευση από Dr. FUNKenstein Την / Το Δευ Μαρ 15, 2010 7:39 pm

xchris έγραψε:
Και άλλο να δίνεις ένα cd σε 1-2 άτομα και άλλο να το βάζεις σε ένα site που έχουν πρόσβαση εκατοντάδες χιλιάδες άτομα,δεν κάνεις την ίδια "ζημιά" στην εταιρία.

Δηλαδη στην 1η περιπτωση εισαι λιγο παρανομος και στη 2η πολυ παρανομος? Καταλαβαινω αυτο που θες να μου πεις και οντως προκαλεις μεγαλυτερη ζημια στη 2η περιπτωση αλλα το τελικο συμπερασμα ποιο ειναι?

Ριξτε μια ματια εδω: http://elawyer.blogspot.com/2010/03/blog-post.html
Dr. FUNKenstein
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 114
Τόπος Διαμονής : Αμπελοκηποι
Ημ/νία εγγραφής : 28/01/2008

Δημοσίευση από invi69 Την / Το Τρι Μαρ 16, 2010 1:15 pm

epeidh kapoios to anefere prin. me to ekastote nomothetiko plaisio pou isxyei gia tis thlepikoinwnies sthn ellada, den mporei kapoios na diwxthei gia diakhnhsh torrents arxeiwn epeidh ayta einai kryptografhmena. se periptwsh pou kapoios kanei "upoklopei"parabiazei to aporrhto tou kathe xrhsth, opote kai o xrhsths exeidikaioma mhnyshs se "upoklopea", paroxo kai den sumazeyetai.OPOTE DIAKUNATE ELEUTHERA na mathoun na xrewnoun to cd 20 eyra kai na dinoun ston kalitexnh 1.5 eyrw.
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης