ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΣΠΟΥΔΩΝ

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΣΠΟΥΔΩΝ

Δημοσίευση από zapata Την / Το Πεμ Ιουν 04, 2009 10:33 am

Τελικά, και μετά από παρέμβαση και σπουδαστών, υπερψηφίστηκε (οριακά) αλλαγή του κανονισμού στο κομμάτι της δήλωσης μαθημάτων καθώς και σε κάποια δευτερεύοντα ζητήματα.

Έτσι από το νέο εξάμηνο όσοι είναι μέχρι 7ο εξ. δηλώνουν πάλι το ίδιο (δηλ. τις ώρες του τυπικού εξ. + 10) ενώ όσοι είναι από 8ο και πάνω δηλώνουν πλέον 46 ώρες. Σε περίπτωση βέβαια που απομένουν σε κάποιον 55 ώρες τις δηλώνει όλες.

Δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλαμε, δε συζητήθηκαν πολλά άλλα θέματα που θέσαμε αλλά έστω και έτσι νομίζω ότι τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα. Κρίμα όμως που δεν ασχολήθηκε περισσότερος κόσμος με τη συνέλευση και την κινητοποίηση γιατί πιθανότατα θα κερδίζαμε ακόμα περισσότερα (και δεν εννοώ μόνο ώρες).
zapata
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 62
Τόπος Διαμονής : ΑΙΓΑΛΕΩ
Ημ/νία εγγραφής : 23/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΣΠΟΥΔΩΝ

Δημοσίευση από giannis8893 Την / Το Πεμ Ιουν 04, 2009 12:08 pm

Σαν να ήταν ένα πάγιο αίτημα των φοιτητών αυτό...όχι ότι είναι πάντα καλό όπως άλλωστε έχουν δηλώσει πολλοί αλλα και ο κ. Δημόπουλος, γιατί και 100 ώρες να περναμε δεν θα προλαβαιναμε να δίνουμε μαθήματα...!!!
Τουλάχιστον η επιλογή είναι δική μας για το πόσα μαθήματα θα φορτωθούμε!
Θα ισχύσει από το επόμενο εξάμηνο?
giannis8893
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 33
Τόπος Διαμονής : Λαγονήσι
Ημ/νία εγγραφής : 24/06/2007

http://www.drakotrypa.gr

Δημοσίευση από aithalis Την / Το Πεμ Ιουν 04, 2009 12:35 pm

Θα ισχυει απο το επομενο εξαμηνο, δηλαδη απο τις ανανεωσεις του Σεπτεμβριου...

Ουσιαστικα αυτο ειναι κατι θετικο για να φτιαχνει ο καθενας το προγραμμα του οπως τον βολευει.
aithalis
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 119
Ημ/νία εγγραφής : 06/02/2008

Δημοσίευση από fx125cc Την / Το Πεμ Ιουν 04, 2009 11:41 pm

όπως τον βολεύει από 7 εξάμηνο και πάνω Very Happy
όντως είναι κάτι και αυτό.
Η γνώμη που είπα σε άλλο post, του Κ Δημόπουλου δηλαδή(να δηλώνεις ώρες αντίστοιχες των μαθημάτων που πέρασες +30%) φυσικά το έλεγα για 7 και κάτω
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Δημοσίευση από binary Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 2:21 am

Εγώ είμαι περίεργος:
α) πόσοι τον επόμενο Φεβρουάριο θα καθαρίσουν 55 ώρες....
β) Τι θα γίνεται στις εγγραφές των εργαστηρίων, των τελευταίων 3 εξαμήνων... Χαός... Ξύλο θα παίζουμε...
Τέσπα... Όπως ειπώθηκε τουλάχιστον τώρα υπάρχει δικαίωμα επιλογής...
binary
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 107
Τόπος Διαμονής : Guildford
Ημ/νία εγγραφής : 02/07/2007

Δημοσίευση από aggelos_egaleo Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 3:01 am

orea!apo dw kai pera XALARA...looool

kalo einai auto paidia!afiste to dimopoulo kai ton ka8e ena na leei ta dika tou...stin ousia me tis wres pou 8a dilwnoume borei na min ta pername kai na min ta parakolou8oume ola alla 8a boroume na dilwsoume auta pou 8eloume!

anti loipon na exoume 35 eleu8ero kai na min mas ypoxrewnoun na dilwsoume xrostoumena as exoume 45-55 kai na dilwnoume oti xrostame me ti seira...mia i alli einai!
aggelos_egaleo
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ημ/νία εγγραφής : 24/11/2007

Δημοσίευση από el maestro Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 3:09 am

spoudaio thema sizitisate pali!!auta einai!!bravo se oles tis parataxeis
gia ta spoudaia kai axrista epitevgmata toys!
el maestro
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 31
Τόπος Διαμονής : zografou
Ημ/νία εγγραφής : 10/06/2007

Δημοσίευση από aggelos_egaleo Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 3:22 am

file esena an den s'aresei dilwse 35 wres!

den sou eipe kaneis na dilwseis me to zori 45...
aggelos_egaleo
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ημ/νία εγγραφής : 24/11/2007

Δημοσίευση από el maestro Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 5:54 am

esena pitsirika nomizeis auto tha se sosei ap ti sxoli!to televteo pragma einai auto kai den asxoloumai allo me ilithiotites kai ilithies stoixomitheies!
el maestro
Newbie
Newbie

Άντρας

Δημοσίευση από zapata Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 6:13 am

Αυτή τη νευρικότητα εγώ δεν την καταλαβαίνω. Ακόμα και αν εσένα el maestro αυτό που έγινε σου φαίνεται άσκοπο, δεν αλλάζει κάτι για εσένα και αλλάζει για κάποιους θετικά. Εσύ δε θες να συμβαίνουν θετικά πράγματα στους συναδέλφους σου;
Όσο για τις παρατάξεις, αν δεν τα κάνουν καλά φτιάξε δική σου ή μπες σε κάποια κ επηρέασέ τη ή κάνε επικοδομητική κριτική αντί να λες μίζερες γενικολογίες.Κάποιους (λίγους ή πολλούς) αυτό που κάναμε τους βοήθησε και αυτό πρέπει να το παραδεχτείς.
zapata
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 62
Τόπος Διαμονής : ΑΙΓΑΛΕΩ
Ημ/νία εγγραφής : 23/02/2008

Δημοσίευση από fx125cc Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 2:31 pm

aggelos_egaleo έγραψε:orea!apo dw kai pera XALARA...looool

kalo einai auto paidia!afiste to dimopoulo kai ton ka8e ena na leei ta dika tou...stin ousia me tis wres pou 8a dilwnoume borei na min ta pername kai na min ta parakolou8oume ola alla 8a boroume na dilwsoume auta pou 8eloume!

anti loipon na exoume 35 eleu8ero kai na min mas ypoxrewnoun na dilwsoume xrostoumena as exoume 45-55 kai na dilwnoume oti xrostame me ti seira...mia i alli einai!

Όπα όπα έχασα ένα επεισόδιο Very Happy
Δηλαδή τζόγος
γιατί να παιδευτής τόσο και δεν επιλέγεις κατευθείαν αυτά που θεωρείς ότι θα... περάσεις, αφού τα άλλα δε θα τα παρακολουθήσεις οπότε,... εκτός και αν λες να μην παρακολουθήσεις αυτά που έχεις ήδη παρακολουθισει και τα θεωρείς εύκολα για να τα περάσεις την επόμενή φορά
-μπερδεμένο μου ακούγετε
πιο εύκολο να διαλέξεις αυτά που τα "έχεις", και όταν τα περάσεις παίρνεις και τα άλλα και τα παρακολουθείς για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται, έτσι ώστε να τα περάσεις και αυτά
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας

Δημοσίευση από gauss24 Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 3:43 pm

mallon o el maestro einai ligo mikros gia na katalabei ti shmainei na mhn mporeis na dhlwseis ma8hmata pou prepei na peraseis gia na kaneis thn prakthkh giati xrwstas ma8hmatika 2 kai 3 kai milaw gia poio palia pou auta MONO TA DYO SOU TRWGANE 11 WRES... oi palioi katalabainoun gia ti pragma milaw... 4 ma8hmata xrwstouses kai den mporouses na dhlwseis sxedon tipota!!! Xronia fwnazoume oloi oi foithtes gi'auto pou egeine twra...
gauss24
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 29
Τόπος Διαμονής : Γλυφαδα
Ημ/νία εγγραφής : 19/05/2008

Δημοσίευση από mpampis210 Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 4:01 pm

Άμα σας χάλασε το γυρνάμε 35ώρο Smile

mpampis210
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημ/νία εγγραφής : 27/01/2008

Δημοσίευση από aithalis Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 11:29 pm

Παντως περασε οριακα αυτη η προταση. Τουλαχιστον γι αυτο το θεμα που συμφωνουμε αρκετοι πιστευω θα επρεπε να ειχαμε μεγαλυτερη παρουσια.
aithalis
Power user
Power user

Άντρας

Δημοσίευση από el maestro Την / Το Σαβ Ιουν 06, 2009 12:39 am

gauss giati sfigesai?to an eimai mikros i oxi asto na to xero ego sto mialo isos na min eimai kai toso. allo oi alisides kai allo to 45oro me to opoio den exo kanena provlima ,adiaforo mafinei.tora pou tha parete 45oro i 55oro tha koimaste sti sxoli tis dio evdomades tis exetastikis me 2 kai 3 mathimata tin imera?i mipos tha prepe prota na merimnisoun gia tin diarkeia tis exetastikis pou oute gia 35 ores de ftanei.den prokeitai na apologitho giauto pou pistevo,giauto min mou xanapantisei kaneis giati kai ego auto tha kano..
el maestro
Newbie
Newbie

Άντρας

Δημοσίευση από giannis8893 Την / Το Σαβ Ιουν 06, 2009 2:19 am

el maestro...μην είναι τόσο αρνητικός βρε φίλε...! Και μόνο που λες τον άλλο "Πιτσιρικά" είναι σαν να μην τον σέβεσαι! Φιλικά το λέω έτσι...? Μην παρεξηγηθούμε κιόλας...
Είπαμε...ήρεμα...χαλαρά...όλοι για το ίδιο παλεύουμε...!
Παιδιά μια άλλη ερώτηση σχετικά με τον κανονισμο σπουδών...μήπως είπαν και τίποτα για τα μαθήματα ειδικότητας? Τελικά ποια πρεπει να εχουμε δηλ΄ωσει για να πάρουμε πρακτική?
Συγνώμη αν βγαίνω off topic αλλά αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει...

Όσον αφορά το 55ωρο...το θέμα δεν είναι να πάρεις όλα τα μαθήματα που χρωστάς...αλλα να σου αφήσουν επιλογές να τα δηλώσεις και να παρακολουθείς όσα μπορείς! Είναι γνωστό το φαινόμενο,όσοι είναι στα τελευταια εξάμηνα να χρωστάνε
μαθήματα τα οποία στο πρόγραμμα πεφτουν το ένα πάνω το άλλο με αποτέλεσμα να παρακολουθείς ένα απ'όλα!
Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι σωστή διαχείρηση του πλεονεκτήματος που μας δώθηκε!
giannis8893
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 33
Τόπος Διαμονής : Λαγονήσι
Ημ/νία εγγραφής : 24/06/2007

http://www.drakotrypa.gr

Δημοσίευση από her Την / Το Σαβ Ιουν 06, 2009 2:33 am

el maestro έγραψε:tora pou tha parete 45oro i 55oro tha koimaste sti sxoli tis dio evdomades tis exetastikis me 2 kai 3 mathimata tin imera?i mipos tha prepe prota na merimnisoun gia tin diarkeia tis exetastikis pou oute gia 35 ores de ftanei.

Και εγώ συμφωνώ μαζί του.
Αν υποθέσουμε ότι παρακολουθούμε και τις 45-55 ώρες την εβδομάδα αυτό πιθανόν να μας οδηγήσει και σε προβλήματα επειδή δεν θα τα προλαβαίνουμε όλα. επίσης επειδή σίγουρα όλο και κάποιο κενό θα υπάρχει μεταξύ στα μαθήματα καταλαβαίνετε ότι όλη η μέρα θα είναι γεμάτη. Αυτό λέει και ο el maeastro ότι δεν βγαίνει το πρόγραμμα έτσι γιατί στο τέλος όπου αυτό είναι και το κυριότερο θα δίνουμε όλα τα μαθήματα μαζί, το αποτέλεσμα θα είναι πολλά μαθήματα να πασπατεύουμε χωρίς να είμαστε έτοιμη για εξετάσεις.
Δεν λέω είναι καλό να έχεις την επιλογή αυτή και θα την χρησιμοποιήσω και εγώ αλλά σκεφτείτε και την εξεταστική. Θα έπρεπε πιστεύω να μπορούσαμε να κάνουμε την εξεταστική 3 εβδομάδες και όχι 2. Τότε θα ήταν το ιδανικό το 45 -55 ωρο.
her
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 320
Τόπος Διαμονής : Αργυρούπολη
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Δημοσίευση από jreaper Την / Το Σαβ Ιουν 06, 2009 4:14 am

giannis8893 έγραψε:
Όσον αφορά το 55ωρο...το θέμα δεν είναι να πάρεις όλα τα μαθήματα που χρωστάς...αλλα να σου αφήσουν επιλογές να τα δηλώσεις και να παρακολουθείς όσα μπορείς! Είναι γνωστό το φαινόμενο,όσοι είναι στα τελευταια εξάμηνα να χρωστάνε
μαθήματα τα οποία στο πρόγραμμα πεφτουν το ένα πάνω το άλλο με αποτέλεσμα να παρακολουθείς ένα απ'όλα!
Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι σωστή διαχείρηση του πλεονεκτήματος που μας δώθηκε!

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Εγώ για παράδειγμα είχα πάρει το διαδίκτυο. Επειδή όμως έδινα κολητά διαδίκτυο με java και επειδή το εργαστήριο διαδικτύου το είχα περάσει με καλό βαθμό δεν πήγα να δώσω διαδίκτυο ώστε να το περάσω άνετα την επόμενη χρονιά. Το είχα παρακολουθήσει κιόλας. Την επόμενη χρονιά όμως αλλάζει ο τρόπος δήλωσης μαθημάτων και με αναγκάζουν να πάρω κάποια μαθήματα τα οποία δεν σκόπευα επειδή δεν με βόλευαν οι ώρες που γινόντουσαν. Έτσι δεν παίρνω διαδίκτυο. Το διαδίκτυο δεν είχε και καμία σχέση με εκείνα τα μαθήματα, ώστε να πρέπει να τα έχω περάσει ώστε να μπορώ να το παρακολουθήσω. Ήταν δόνα τα οποία τα άφηνα για αργότερα, ηλεκτρονικά ισχύος θεωρία και εργαστήριο τα οποία δεν σκόπευα να τα πάρω επειδή είχα ακούσει ότι το εργαστήριο ήθελε πολύ ώρα να ασχοληθείς και το άφηνα για αργότερα. Oπότε μένω ένα εξάμηνο χωρίς να δώσω διαδίκτυο. Το επόμενο εξάμηνο που θα το έπαιρνα το διαδίκτυο ότι και να γινόταν αλλάζει το πρόγραμμα σπουδών και μπαίνουν στη θέση του οι κεραίες. Οπότε ξαφνικά έχω ένα καινούριο μάθημα, το οποίο μάλιστα αναγκάστικα να το παρακολουθήσω. Αν είχα όμως τη δυναότητα να δηλώσω περισσότερες ώρες δεν θα είχα αυτό το πρόβλημα.

Όμως για να λέμε και του στραβού το δίκιο παλιά με τις κατευθυνσεις ήταν πολύ πιο έυκολο να γίνει αυτό γιατι υπήρχαν πολλά μαθήματα που δεν έιχαν σχέση μεταξύ τους. Πχ java με τα υπόλοιπα μαθήματα της ηλεκτρονικής. εκτος του προγραμματισμού βέβαια. Το μόνο που με προβληματίζει τώρα είναι αυτό που είπαν και άλλοι. Ήδη γινόταν χαμός στις δηλώσεις των εργαστηρίων. Τώρα θα γίνει ακόμα χειρότερη η κατάσταση;
jreaper
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 203
Ημ/νία εγγραφής : 08/10/2007

Δημοσίευση από aithalis Την / Το Σαβ Ιουν 06, 2009 4:47 am

Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα γινει πολυ χειροτερη η κατασταση στα εργαστηρια, ισως ετσι "πιεστουν" οι καθηγητες και περασουν περισσοτερα ατομα αυτο το εξαμηνο για να μη γινει μεγαλος χαμος το επομενο...

@ el maestro ---> Δεν ειναι καθολου τα πραγματα οπως τα λες. Αυτο δεν εγινε κυριως για να περναμε 46 στις 46 ωρες αλλα για να διευκολυνθουμε να περναμε τις 26 ωρες(που ειναι για καθε τυπικο εξαμηνο) και καποιες ακομα.

Για παραδειγμα καποιος που εχει δηλωσει αυτο το εξαμηνο Κυκλωματα Ι, Μαθηματικα ΙΙ και Εισαγωγη στις Τηλεπικοινωνιες δεν θα μπορουσε να παρακολουθησει και τα 3 αυτα μαθηματα γιατι διδασκονται την ιδια ωρα καθε Πεμπτη. Εαν ειχαμε τις 10 παραπανω ωρες απο αυτο το εξαμηνο θα παρακολουθουσαμε καποια αλλα μαθηματα...

Οποιος παντως εχει αντιθετη αποψη μ αυτο το μετρο θα μπορουσε να παρεβρεθει στο συμβουλιο καθηγητων να την εκφρασει. Παρουσια εκει ειχαν μονο οι παραταξεις ΔΑΠ και ΕΑΑΚ.
aithalis
Power user
Power user

Άντρας

Δημοσίευση από fx125cc Την / Το Σαβ Ιουν 06, 2009 5:24 am

aithalis έγραψε:Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα γινει πολυ χειροτερη η κατασταση στα εργαστηρια, ισως ετσι "πιεστουν" οι καθηγητες και περασουν περισσοτερα ατομα αυτο το εξαμηνο για να μη γινει μεγαλος χαμος το επομενο...

-Μαμά Μπαμπά, το καμάρι σας εγώ επιτέλους πήρα πτυχίο Very Happy
-Πως τα κατάφερες ρε στούρνο 10 χρόνια εκεί νόμιζα θα πάρεις σύνταξη
-Ήταν πολύ εύκολο τελικά ρε Father έγινε χαμός επειδή μέναμε πολλοί και αποφάσισαν να μας περάσουν διότι είχε γίνει μεγάλος χαμός και δε χωράγαμε άλλοι
-Ρε κολόπαιδα τι άλλο θα σκεφτείτε για να πάρετε πτυχίο χωρίς να μάθετε τίποτα;
-Έλα ρε Πατέρα τώρα το θέμα είναι ότι το πήρα το κωλόχαρτο, για πάρε τηλ. τον τύπο που ξέρεις να χωθώ τώρα στην δουλίτσα που σου έλεγε, αρκετά σου έφαγα τόσα χρονιά
-Α ρε χαμένο, τούβλα πάτε, τσιμεντολυθοι φεύγετε, που το'χω τωρα το τηλ. του άλλου μπας και σε σώσω

cheers
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας

Δημοσίευση από aithalis Την / Το Σαβ Ιουν 06, 2009 6:24 am

-Μαμα Μπαμπα πηρα επιτελους πτυχιο!!! Δε θα ξανασυζητησω με ατομα που το μονο που κανουν ειναι να ειρωνευονται και να υποτιμανε κουβεντες. Με ατομα που δεν προτεινουν λυσεις και το μονο που τους αρεσει ειναι να "κραζουν" τους γυρω τους, χωρις βεβαιως να κοιτανε τον εαυτουλη τους (αληθεια 28χρονων ε? σε ποιο εξαμηνο ακριβως????)

Αυτο που εγραψα αγαπητε μου ειναι η γνωμη για το τι μπορει να γινει το επομενο εξαμηνο στα εργαστηρια. Ουτε επικροτω, ουτε κατηγορω αυτο το οποιο ΜΠΟΡΕΙ να γινει...
aithalis
Power user
Power user

Άντρας

Δημοσίευση από gauss24 Την / Το Σαβ Ιουν 06, 2009 6:56 am

Auto pou den exoune katalabei merikoi den einai to 45awro h to 35awro h to 55awro einai oti prepei se auth ti sxolh epitelous na exeis epiloges kai malista polles to pws 8a tis ekmetaleuteis einai sth dia8esh tou ka8enos... file mou el maestro den ypoxrewnei kanenas kanenan na parakolou8ei me to zwri 45 wres an 8es to kaneis an 8es den to kaneis kapoios mporei na goustari na kanei ton kolo tou etsi : @@@@ "na koimate" mesa sth sxolh kai na teleiwsei th sxolh mesa se 1-2 xronia ( meta ta typika eksamhna) kai allos mporei na goustarei na to paei laoulaou kai na thn teleiwsei se 20 xronia... ase pou an eixes labei ypopshn sou to neo nomo pou sou leei meta apo ta typhka eksamhna +kapoia (den 8ymame posa) poulo... mas diwxnoune... den 8a to eleges auto... h mporei na to les giati eisai kalos foithths kai den xrwstas tipota tote magkia sou kai bravo sou !!! alla na sebese kai tous allous pou gia tous x y logous xrwstane ma8hmata!!!
gauss24
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 29
Τόπος Διαμονής : Γλυφαδα
Ημ/νία εγγραφής : 19/05/2008

Δημοσίευση από fx125cc Την / Το Σαβ Ιουν 06, 2009 3:38 pm

aithalis έγραψε:-Μαμα Μπαμπα πηρα επιτελους πτυχιο!!! Δε θα ξανασυζητησω με ατομα που το μονο που κανουν ειναι να ειρωνευονται και να υποτιμανε κουβεντες. Με ατομα που δεν προτεινουν λυσεις και το μονο που τους αρεσει ειναι να "κραζουν" τους γυρω τους, χωρις βεβαιως να κοιτανε τον εαυτουλη τους (αληθεια 28χρονων ε? σε ποιο εξαμηνο ακριβως????)

Αυτο που εγραψα αγαπητε μου ειναι η γνωμη για το τι μπορει να γινει το επομενο εξαμηνο στα εργαστηρια. Ουτε επικροτω, ουτε κατηγορω αυτο το οποιο ΜΠΟΡΕΙ να γινει...

-ρε aithalis γαμώτο, και από άλλο διαξιφισμό που είχαμε στο παρελθόν δεν με κατάλαβες ακόμα, νομίζεις ότι σου την λέω με κάποιο τρόπο;
δεν το έγραψα για σένα αποκλειστικά
τι λύσεις βρε συ να προτείνω; είπα σε άλλο post τι προτείνω ψάξε να το βρεις, εγώ το πολύ σε 1 χρόνο τελειώνω από δω, έχω φάει στην μάπα 2 αλλαγές σπουδών και με έχουν καθυστερήσει μαθήματα που δεν ήξερα ότι υπάρχουν καν και όμως τα πέρασα αναγκαστικά, φέτος θα έπαιρνα πτυχιακή αλλά λόγω του ότι έπρεπε μετά από 4 χρόνια να ξαναπάρω, λόγω αλλαγής σπουδών εργαστήριο ΣΑΕ (οι γνώστες ξέρουν ότι θέλει πολύ δουλειά αυτό το εργαστήριο και δεν είναι βόλτα) δεν την πήρα

έχω περάσει μαθήματά που δεν μου είχαν βάλει βαθμό διότι κάποιοι τυφλοί καθηγητές δεν είδαν το γραπτό μου (άντε να ψάχνεις να βρεις τον καθηγητή)
έχω ξαναγράψει σε μάθημα που είχα περάσει διότι δεν βρέθηκε ποτέ το γραπτό μου αλλά είχα παρουσία στην εξεταστική (έχει συμβεί και σε άλλους)

-εχω 4 θεωρίες και είμαι από το 2000 στην σχολή επίσης είμαι 16 εξάμηνο ενώ έπρεπε να είμαι 18 (δε ξέρω πως μου φάγανε 2 εξάμηνα), δούλευα 2,5 χρόνια και παραμέλησα την σχολή
-αποφάσισα να πάω φαντάρος, πέρσι απολύθηκα και μάλιστα Δόκιμος, οπότε έκανα 17 μήνες, δεν μου δώσανε φοιτητική άδεια ποτέ και ετσι έχασα 5 εξεταστικές που μπορούσα αν όχι όλα έστω τα μισά χρωστούμενα να τα είχα περάσει

-Σου εύχομαι να πάρεις πτυχίο στην ώρα σου και να μην βρεθείς στην θέση μου οπού ανήκει το μεγαλύτερο ποσοστό του τμήματός μας
μην ελπιζεις λοιπόν σε καλοτυχίες και σε συνωστισμούς σπουδαστών έτσι ώστε να πάρεις πτυχίο με επιχείρηση σκούπα.

Και για να έχουμε καλό ερώτημα, εσύ τι εξάμηνο είσαι και πόσα χρωστάς από τα προηγούμενα; αν το πας έτσι
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας

Δημοσίευση από hdimop Την / Το Σαβ Ιουν 06, 2009 10:42 pm

Στη γλώσσα C++ συνηθίζουμε να λέμε ότι είναι πολύ ευέλικτη και σου δίνει μακρύ σχοινί για να κάνεις κούνια ή ...να κρεμαστείς.
Με τις πολλές ώρες που σας επιτρέπουν να παίρνετε, που αυξήθηκαν για τους καθυστερούντες με την τελευταία τροποποίηση του Κανονισμού σπουδών, συμβαίνει αυτό ακριβώς και πρέπει να προσέξετε πως θα το διαχειριστείτε.
Μην ξεχνάτε ότι όταν είστε στο 7ο εξάμηνο και χρωστάτε 50-60 ώρες, έχετε ήδη καθυστερήσει 2-3 εξάμηνα. Αν είστε σε 16 κ.λπ. εξάμηνο έχετε καθυστερήσει πάρα πολύ... Σε όλες τις περιπτώσεις έχετε αποδείξει ότι δεν μπορείτε να περάσετε 26 ώρες το εξάμηνο, άλλοι από κακή διαχείριση του χρόνου, άλλοι από τεμπελιά, άλλοι από αδυναμία, άλλοι από μπλεξίματα, άλλοι από ανάγκη να εργάζονται κ.λπ.. Η πραγματικότητα παραμένει ότι κάποιοι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε 26 ώρες, για τους δικούς του λόγους ο καθένας. Επομένως η δυνατότητα για 35, 45, 55 και βάλε, είναι γι' αυτούς ένα τέχνασμα που τους προσφέρει μόνον αυτό που λέτε "δυνατότητα επιλογής μαθημάτων", λες και οι σπουδές είναι εστιατόριο a la carte και αυτοί που βάλανε τα μαθήματα σε μια σειρά, δεν ξέρουν τι κάνουν.
Σας υπενθυμίζω ότι όλα αυτά τα 35, 45, 55 κ.λπ. είναι μέγιστα επιτρεπόμενα και δεν είναι υποχρεωτικά. Έχω εξηγήσει παραστατικά τη θεωρία μου για το όρια ταχύτητος, τα Zastava και τις BMW.
Θυμηθείτε τέλος ότι κάποιοι, όχι οι καθηγητές σας, σας θέλουν για πάντα φοιτητές.
Προσέξτε λοιπόν πως θα διαχειριστείτε το μακρύ σχοινί που σας δώσανε, μην ξανακρεμαστείτε...

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Δημοσίευση από invi69 Την / Το Κυρ Ιουν 07, 2009 3:35 am

AMHN EPITELOUS!!!den mporousan na to kanoun ena examhno prin.na teleiwnoume epitelous me ton sxolh kai ta ergasthria. kurie Dhmopoule to 55wro einai zhthma epiloghs.sigoura den mporei enas mesos foithths upo kanonikes sunthhkes na bgalei 55 wres, alla to thema einai oti estw kai enas mas na pei egw tha liwsw, thelw na teleiwsw thn sxolh na paw kapou kalutera, to metro ayto tou epitrepei na to kanei h sxolh ton bohthaei ean tha to kanei aytos diko tou thema. pauei omws to susthma na bazei ena empodio.
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης